تستر به افرادی گفته می‌شود که مسئولیت تست بازی را دارند. تستر لزوما فردی آشنا به گیم دیزاین و حتی بازیکن حرفه‌ای نیست. ولی اگر آگاهی نسبت به دیزاین داشته باشد ارزش بیشتری دارد.

تسترها در این قسمت بهم‌ریختگی‌های مرحله‌ها، جایگذاری اشیا در محیط، سازگاری کاراکتر با محیط، رابط کاربری، باگ‌های موجود در این قسمت و میزان لذت پلیر از بازی را پیدا می‌کنند و به سازندگان گزارش می‌دهند تا آن‌ها را برطرف کنند.

تست امنیتی

تسترهایی که بخش امنیتی را تست می‌کنند، باید کاملا قسمت‌هایی که مربوط به هک شدن، سیستم پرداخت‌های درون برنامه‌ای و رمزنگاری است را پیدا کنند و روش‌های دور زدن آن‌ها را بفهمند. همچنین در قسمت‌هایی که پلیر ممکن است اطلاعات و داده‌هایش را از دست دهد را بیابند و به برنامه‌نویس تحت سرور تیم اطلاع دهند.

تست صدا و گرافیک

در این بخش همان‌طور که از نامش مشخص است، قسمت‌های صوتی و تصویری بازی تست می‌شود. باگ‌های گرافیکی که شاید خیلی ریز باشند یا کیفیت تصاویر که در پلتفرم‌های متفاوت، ممکن است فرق کند. جلوه‌های صوتی که ممکن است در سخت‌افزارهای مختلف، متفاوت شنیده شود یا دچار اشکال باشد.

تست فنی

تست فنی یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین قسمت‌های تست است. شما حتی در بازی‌های بزرگ هم می‌بینید که گاهی بازی دچار باگ فنی می‌شود یا روی سخت‌افزار به خوبی اجرا نمی‌شود. پیدا کردن برخی باگ‌های کدنویسی و سخت‌افزاری از وظایفی است که بر عهده تستر است.

تست کارایی

بازی‌ها روی سخت‌افزارهای مختلف، سرعت جرا و فریم ریت متفاوتی دارند. اگر بازی دچار لگ باشد یا در قسمت‌هایی با سرعت خوبی اجرا نشود تستر باید آن را به سازندگان اطلاع دهد تا آن را درست کنند.

تست تطابق

در این قسمت تسترها باید کاملا با قوانین پابلیشر، پلتفرم‌های قابل عرضه، بازار عرضه و کشوری که در آن قرار است عرضه شود آشنا باشند. مثلا برخی بازی‌ها امکان انتشار در ایران را ندارند و تسترها باید در صورت مشاهده به سازندگان اطلاع دهند که دچار مشکل نشوند. در واقع در این بخش، انگار در موازین حقوقی محتسب هستند!

تست کاربردی

در این قسمت که تقریبا قسمت مورد علاقه تسترهاست، آن‌ها باید تمام مراحل و ماموریت‌ها را با دقت و از راه‌های مختلف رد کنند و اشکالاتی را که در دیزاین و چینش مراحل وجود دارد، پیدا کنند. حتی گاهی می‌توانند اشکالات سیستم‌های دیزاین را نیز به اطلاع سازندگان برسانند.

تست گروهی

در این قسمت فقط یک تستر بازی را تست نمی‌کند و هدفش پیدا کردن باگ نیست. بلکه جمعیتی آماری حدود 20 تا 30 نفر بازی را تست می‌کنند و این تست کردن صرفا تجربه‌ای همانند یک پلیر معمولی است تا حس و حال بازی را پیدا کنند و بتوانند از آن آمار درستی به‌دست آورند.

پلتفرم‌های مختلف

همچنین تسترها باید بازی را روی پلتفرم‌های مختلف امتحان کنند؛ پلی‌استیشن، پی‌سی، موبایل و غیره. حتی گاهی هر بازی را روی چندین گوشی مختلف با مشخصات سخت‌افزاری متفاوت امتحان می‌کنند تا متوجه اشکالات آن در هر پلتفرم بشوند.

شخصیت‌های مختلف

تسترها کل بازی و هر مرحله را با تمام کاراکتر‌های مختلف بازی، بازی می‌کنند تا از کارایی و درست کار کردن اجزای همه آن‌ها مطمئن شوند.